Βράβευση μαθητών/τριών στον μαθητικό διαγωνισμό “KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024”

Από την έναρξη του Ακαδημαϊκού Έτους 2023-2024 το Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρούδας συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “KIDS SAVE LIVES & iSAVElives for schools”, που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Ανθρωπιστική Οργάνωση KIDS SAVE LIVES και την έγκριση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας.

IMG-75a441c56d95a482f1f4b8177d11126e-V

Στη σχολική μας μονάδα, το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε με ευθύνη της Σχολικής Νοσηλεύτριας Τουπλικιώτη Θεοστώρας και της Διευθύντριας Λύσσα Βασιλικής, οι οποίες είναι πιστοποιημένες από τον αντίστοιχο φορέα.

Την εκπαιδευτική διαδικασία ανέλαβε η Τουπλικιώτη Θεοστώρα, Σχολική Νοσηλεύτρια, με την επιμέλεια όλου του προγράμματος από τη  Διευθύντρια.

Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν, ενημερώθηκαν και καταρτίστηκαν σε θέματα ΠΡΟΛΗΨΗΣ, ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ & ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ. Ενδυναμώθηκαν μέσα από την ανάπτυξη ατομικών – βασικών δεξιοτήτων όπως:

•      Χειρισμούς αντιμετώπισης θύματος πνιγμονής από ξένο σώμα

•      Θύματος πνιγμού

•      Αναίσθητου θύματος

•      Θύματος χωρίς φυσιολογική αναπνοή

•      Κλήση σε Υπηρεσίες Έκτακτης Ανάγκης

•      Βελτίωση του επιπέδου άνεσης ενός θύματος

•      Αποτροπή επιδείνωσης μιας κατάστασης

ΜΕΧΡΙ την άφιξη των Υπηρεσιών Έκτακτης Ανάγκης, δίνοντάς τους τη δυνατότητα να γίνουν ενεργοί αρωγοί πολίτες σε έκτακτα περιστατικά.

IMG-644b98440158eef5ac8ec77770672e22-V

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος έγιναν οι παρακάτω διαδικασίες:

✔   25/10/2023, πραγματοποιήθηκε 2ωρη διαδικτυακή θεωρητική ενημέρωση της Ε’ & ΣΤ’ τάξης, από την οργάνωσηKIDS SAVE LIVES

✔   29/11/2023, πραγματοποιήθηκε 2ωρη διαδικτυακή θεωρητική ενημέρωση της Γ’ & Δ’ τάξης, από την οργάνωση KIDS SAVE LIVES

✔   Διαδικτυακές ενημερώσεις των εκπαιδευτικών, από την οργάνωση KIDS SAVE LIVES

✔   Πιστοποιήθηκε η Διευθύντρια του σχολείου Λύσσα Βασιλική

✔   Τη σχολική μας μονάδα εκπροσώπησαν 3 μαθητές/τριες για τη συνέχεια των διαδικασιών:

– Τριανταφύλλου Χρήστος, Ε’ τάξη

– Κούσιου Ελένη, Ε’ τάξη

– Καλαϊτζή Μαγδαληνή – Μαρία, ΣΤ’ τάξη

✔   Ακολούθησαν αρκετές προπονήσεις των τριών μαθητών σε εκπαιδευτικό πρόπλασμα στο χώρο του σχολείου

✔   Το Σάββατο 29 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε προπόνηση των τριών μαθητών στο Κέντρο Ψηφιακού Μετασχηματισμού, με τη συμμετοχή πολλών σχολείων (μαθητών και εκπαιδευτικών), υπό την επίβλεψη και επιτήρηση της οργάνωσης KIDS SAVE LIVES,και τη συνοδεία της Διευθύντριας και της Σχολικής Νοσηλεύτριας.

✔   Το Δ.Σ. Νεοχωρούδας εκπροσώπησαν στο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ “KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024”, οι τρεις προαναφερθέντες μαθητές/τριες, με τη συνοδεία της Σχολικής Νοσηλεύτριας Τουπλικιώτη Θεοστώρας.

✔   Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14 Απριλίου 2024 στο Πολιτιστικό Κέντρο Πανοράματος με τη συμμετοχή 72 σχολείων.

✔   Οι τρεις εκπρόσωποι μαθητές/τριες κατάφεραν το 98% και έφτασαν ως τον ημιτελικό, με τα 20 πρώτα σχολεία.

IMG-8586ec98a23354a06f178cbb792e48be-V

Μπορείτε να παρακολουθήσετε όλη την εκδήλωση στον παρακάτω σύνδεσμο:

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες για την ενεργή συμμετοχή σε ένα πρόγραμμα που σώζει ζωές!

Αρθρογράφος: Τουπλικιώτη Θεοστώρα

Σχολική Νοσηλεύτρια