Δωρεά στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο

Η Χριστουγεννιάτικη καλοσύνη ανθίζει στο Φίλυρο

Με αφορμή την εορτή των Χριστουγέννων, τα παιδιά της Ε και Δ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρούδας, ένωσαν τις φωνές τους σε μια πράξη ανθρωπιάς. Κάλαντα τραγούδησαν, χαρά μοιράστηκαν και καρδιές άνοιξαν, μαζεύοντας χρήματα για να στηρίξουν όσους έχουν ανάγκη.

εικόνα_Viber_2024-04-24_14-00-26-447

Πριν λίγες μέρες, μια ζεστή πρόσκληση εκτοξεύτηκε προς τους γονείς: να προσφέρουν χαρτικά, τρόφιμα και, όποιος επιθυμούσε, χρήματα. Η ανταπόκριση ήταν συγκινητική. Σύντομα, είδη πρώτης ανάγκης και χρηματικά ποσά συγκεντρώθηκαν, έτοιμα να προσφέρουν ανακούφιση σε όσους το έχουν ανάγκη.

εικόνα_Viber_2024-04-24_14-01-05-805

Την Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, ο εκπαιδευτικός της Ε τάξης, κ. Κωνσταντίνος Αρβανίτης, με χαρά και περηφάνια, παρέδωσε τα δώρα εκ μέρους του Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρούδας και των τάξεων Ε” και Δ”, στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο.

εικόνα_Viber_2024-04-24_14-04-50-186

Αυτή η όμορφη πράξη αλληλεγγύης αποτελεί μια φωτεινή μαρτυρία για το πνεύμα της ανιδιοτελούς προσφοράς και της κοινωνικής ευθύνης που καλλιεργείται στους/στις μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρούδας. Τα παιδιά, με την αθωότητα και την αγνή τους καρδιά, μας υπενθυμίζουν ότι η καλοσύνη και η αλληλεγγύη είναι το θεμέλιο για μια καλύτερη κοινωνία. Η ενεργή συμμετοχή του κ. Αρβανίτη υπογραμμίζει την αφοσίωσή του στο έργο του σχολείου και την ευαισθησία του απέναντι στις κοινωνικές ανάγκες.

εικόνα_Viber_2024-04-24_14-06-29-463

Ας ελπίσουμε η φλόγα της αγάπης και της προσφοράς που άναψαν τα παιδιά να συνεχίσει να φωτίζει τον κόσμο μας, χαρίζοντας χαρά και ελπίδα σε όσους την έχουν ανάγκη.