25η Μαρτίου: Μια γιορτή γεμάτη μελωδίες και ιστορίες ηρωισμού

Σαν ύμνος ελευθερίας αντηχούσαν οι φωνές των παιδιών της Ε” τάξης, καθώς γιόρταζαν με ξεχωριστό τρόπο την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Μια γιορτή γεμάτη μελωδίες, ιστορίες ηρωισμού και συγκίνηση, που στήθηκε με μεράκι από τους μικρούς μαθητές, με την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Κωνσταντίνου Αρβανίτη.

εικόνα_Viber_2024-03-22_12-56-43-724

Η γυμνάστρια κ. Βάσια Χατζηπέτρου δημιούργησε χορογραφίες που έδωσαν ρυθμό και χρώμα στην αφήγηση, ενώ ο μουσικός κ. Εμμανουήλ Γερεμπακάνης συνόδεψε τα παιδιά στο πιάνο, ντύνοντας τα κείμενα με μελωδίες γεμάτες συναίσθημα.

εικόνα_Viber_2024-03-22_08-55-14-259

Μέσα από κείμενα, τα παιδιά αφηγήθηκαν ιστορίες θάρρους και αυτοθυσίας, ζωντανεύοντας μορφές αγωνιστών του 1821. Ο Αλέξανδρος Υψηλάντης, η Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης και άλλοι ήρωες πήραν σάρκα και οστά, υπενθυμίζοντας σε όλους το τίμημα της ελευθερίας.

εικόνα_Viber_2024-03-22_09-58-44-794

Η γιορτή δεν ήταν απλά μια αναπαράσταση του παρελθόντος, αλλά μια γέφυρα που ένωνε το χθες με το σήμερα. Τα παιδιά ύμνησαν την ελευθερία και τίμησαν τη μνήμη των αγωνιστών, αφήνοντας ένα μήνυμα ελπίδας και αισιοδοξίας για το μέλλον.

εικόνα_Viber_2024-03-22_09-59-22-856

Συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές, στον δάσκαλό τους κ. Αρβανίτη, στην κ. Χατζηπέτρου και στον κ. Γερεμπακάνη για την υπέροχη γιορτή που δημιούργησαν! Η 25η Μαρτίου φέτος απέκτησε μια ξεχωριστή λάμψη, γεμάτη μελωδίες και ιστορίες ηρωισμού, που θα μείνουν χαραγμένες στη μνήμη όλων.