Διακρίσεις στον Πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας

Είναι μεγάλη μας χαρά η διάκριση έργων των μαθητών μαθητριών του σχολείου μας που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής,  με τίτλο:

«Γαϊτανάκι ονειρεμένο, μ’ απηλιώτη άνεμο φερμένο, Κλώσε χρώμα να σκορπίζει, μια αγκαλιά για να ανθίζει» 100 Χρόνια Μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής – 100 Χρόνια Έμπνευσης από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού που διοργάνωσε η Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, και είχε ως βασικό στόχο την δημιουργία έργων τέχνης από παιδιά και εφήβους, αντλώντας έμπνευση από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού.

Η διάρκεια του προγράμματος ήταν από 10 Οκτωβρίου 2021 έως 20 Μαρτίου 2022, κατά την διάρκεια του οποίου συγκεντρώθηκαν 3140 έργα με την συμμετοχή δεκάδων σχολείων και πολιτιστικών φορέων.

Η επιτροπή καλλιτεχνικής αξιολόγησης της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας, η οποία απαρτίστηκε από 18 εικαστικούς, αφού βαθμολόγησε τα έργα στα ακόλουθα πεδία: αισθητική, αρμονία, έκφραση, καινοτομία, τεχνική, φαντασία, κατέληξε στα επικρατέστερα, ανάμεσα στα οποία βρίσκονται και τα έργα των μικρών δημιουργών μας.

• ΓΕΡΜΑΝΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • ΕΞΑΔΑΚΤΥΛΟΥ ΡΑΦΑΕΛΑ
  • ΠΑΛΛΑ ΧΡΥΣΑΝΘΗ
  • ΣΑΡΜΗ ΣΟΦΙΑ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στα παιδιά μας!!!

Γέρμανλης Νικόλαος Εξαδακτύλου Ραφαέλα Πάλλα Χρυσάνθη Σαρμή Σοφία