Μαθητικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής «Ξεπερνώ την κρίση με .. χρώμα»

Mαθητικός διαγωνισμός ζωγραφικής που αφορά στη διαχείριση κρίσεων

με θέμα «Ξεπερνώ την κρίση με Χρώμα»

Ο διαγωνισμός αποτελεί μία από τις δραστηριότητες του Πολιτιστικού Προγράμματος «Πες εσύ, να πω κι εγώ, να τα βρούμε προσπαθώ»,  που υλοποιείται από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ τάξης του Δημ. Σχολείου Νεοχωρούδας, με υπεύθυνη τη δασκάλα της τάξης, Ελένη Παρασχίδου. Στο πρόγραμμα προβλέπεται η συνεργασία με την εικαστική ομάδα Ωραιοκάστρου «Ζωγραφείο».

Υπάρχει μια πραγματικότητα, όπου παντού βλέπουμε δύσκολες καταστάσεις που πρέπει να διαχειριστούμε. Στο σχολείο, στο σπίτι, στην παρέα, στο γήπεδο?  Ερχόμαστε αντιμέτωποι με τα ίδια μας τα συναισθήματα. Πολλές φορές είναι έντονα και πολύ δυνατά ? θυμός,  λύπη, αγανάκτηση,  φόβος, αηδία αλλά και χαρά, ενθουσιασμός, αγάπη, ικανοποίηση, όταν καταφέρουμε να τα ελέγξουμε!

Ένας τρόπος εκτόνωσης είναι η ζωγραφική. Παίρνουμε μολύβια, χρώματα και προσπαθούμε να ανακαλύψουμε και να ζωγραφίσουμε τα συναισθήματά μας.  Όταν το καταφέρουμε αυτό, μπορούμε και να τα διαχειριστούμε καλύτερα.

Τα ερωτήματα Γιατί, Ποιος, Πότε, Πού, Πώς γίνονται οι συνοδοιπόροι μας στην κατανόηση αυτών που βιώνουμε. Ζωγραφίζουμε καταστάσεις έντονες, προσπαθώντας να καταλάβουμε  το: πώς έφτασα ως εδώ; -γιατί νιώθω έτσι;  -πού αισθάνομαι σιγουριά ή ανασφάλεια; -ποιος/α ήταν δίπλα μου ή απέναντί μου;  -τι μπορώ να κάνω για να νιώσω καλύτερα;

Ο  μαθητικός διαγωνισμός ζωγραφικής, με θέμα «Ξεπερνώ την κρίση με χρώμα», απευθύνεται σε μαθητές/τριες δημοτικών σχολείων, με σκοπό να κινητοποιήσει τα παιδιά, να προβληματιστούν,  να ενεργοποιηθούν, να πάρουν τα πινέλα τους, χρώματα και φαντασία, και να ζωγραφίσουν «δυνατές» εικόνες, εικόνες γεμάτες συναισθήματα. Να βρουν λύση σε μία δύσκολη πραγματικότητα που βιώνουν, να εκτονωθούν δίνοντας σχήμα και εικόνα στα λόγια που δεν λένε, σε αυτά που θα ήθελαν να ακούσουν, στο περιβάλλον που θα ήθελαν να ζουν.

Μπορούμε να ζωγραφίσουμε:

• τον εαυτό μας σε ένα περιβάλλον που νιώθουμε όμορφα.
  • εικόνες- τοπία – στιγμές που μας φέρνουν δυνατά συναισθήματα.
  • ανθρώπους που μαζί τους αισθανόμαστε σιγουριά, εμπιστοσύνη, αγάπη, φιλία.
  • χρώματα και σχέδια που μας εμπνέουν.
  • μουσικά κομμάτια ή όμορφες σκέψεις που μας « ταξιδεύουν».
  • αντικείμενα, ήχους, μουσικές που μας συντροφεύουν.

Όροι συμμετοχής στο διαγωνισμό

• Ζωγραφική πάνω σε χαρτόνι με διαστάσεις Α4 έως Α3
  • Υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν: ακρυλικά, μαρκαδόροι, λαδοπαστέλ, λάδι, τέμπερες, (όχι ξυλομπογιές)
  • Δυνατότητα δημιουργίας μικτής  τεχνικής (κολάζ) από εφημερίδες, περιοδικά και άλλα ανάγλυφα
  • Απαραίτητη προϋπόθεση η κάλυψη ολόκληρης της ζωγραφικής επιφάνειας
  • Ατομικά έργα, με το όνομα και την τάξη του παιδιού, γραμμένα στην πίσω πλευρά του έργου.
  • Παράδοση σε ηλεκτρονική μορφή και σε έντυπη μορφή (ταχυδρομικώς)
  • Ημερομηνία λήξης συμμετοχής: Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017
  • Ημερομηνία λήξης του διαγωνισμού: Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017

Οι Κατηγορίες του διαγωνισμού θα είναι τρεις:Α΄- Β΄ τάξη, Γ΄- Δ΄ τάξη, Ε΄- Στ΄ τάξη.

Κάθε σχολείο μπορεί να συμμετάσχει με 2 συμμετοχές ανά κατηγορία, που θα προκύψουν ύστερα από επιλογή του ίδιου του σχολείου.

Θα υπάρξουν τρία βραβεία σε κάθε κατηγορία, ενώ θα απονεμηθούν αναμνηστικά συμμετοχής σε κάθε έργο που θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό.

Η αξιολόγηση θα γίνει από τριμελή κριτική επιτροπή  η οποία αποτελείται από τις:

α) κ. Βιργινία Αρβανιτίδου, υπεύθυνη πολιτιστικών θεμάτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης.

β) κ. Ελένη Παρασχίδου, εκπ/κό Δ.Σ. Νεοχωρούδας, υπεύθυνη του προγράμματος και μέλος του «Ζωγραφείου».

γ) κ. Μαρία Κασίδου, εικαστικό, εκπρόσωπο της εικαστικής ομάδας «Ζωγραφείο».

Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα της  Διεύθυνσης Π.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης και στην ιστοσελίδα του Δ.Σ. Νεοχωρούδας (http://dim-neoch.thess.sch.gr), ενώ ταυτόχρονα θα κοινοποιηθούν με ηλεκτρονικό μήνυμα στα συμμετέχοντα σχολεία.

Με τη λήξη του τρέχοντος διδακτικού έτους, θα πραγματοποιηθεί έκθεση των έργων στο Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρούδας, κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Τριήμερου.

Αντιπροσωπευτικά έργα θα αναρτηθούν  στην ιστοσελίδα του Δ.Σ. Νεοχωρούδας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με το Δ.Σ. Νεοχωρούδας (2310788058 κ. Ελένη Παρασχίδου) ή ηλεκτρονικά στο mail: xepernotinkrisimexroma@gmail.com.

Τα έργα θα αποσταλούν, σε ένα φάκελο για κάθε σχολείο, έως την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017 (σφραγίδα ταχυδρομείου) στη διεύθυνση:

Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρούδας

Νεοχωρούδα Θεσσαλονίκης

τ.κ. 54500

και στην ηλεκτρονική διεύθυνση: xepernotinkrisimexroma@gmail.com .

Ακολουθεί η Αίτηση Συμμετοχής

Αίτηση Συμμετοχής