Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Η γιορτή που διοργανώθηκε στο Δημοτικό Σχολείο της Νεοχωρούδας την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, για να τιμήσει την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, ήταν μια υπέροχη εκδήλωση γεμάτη ταλέντο και αγάπη για την πατρίδα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Γ” και Δ” απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν τραγούδια που αναδείκνυαν τον ηρωισμό των προγόνων μας και μας ταξίδεψαν στο παρελθόν αναβιώνοντας την ιστορία μας μέσω των θεατρικών σκετς.

Η διευθύντρια του σχολείου, Λύσσα Βασιλική, μας ενέπνευσε με τον λόγο της και μας υπενθύμισε την σπουδαιότητα της εθνικής μνήμης. Τη γιορτή προετοίμασαν με αφοσίωση οι δασκάλες των τάξεων Καλολιμνιώτη Ευαγγελία και Καλαντζή Μαρία, ενώ τα τραγούδια της χορωδίας δίδαξε και συνόδευσε στο πιάνο ο δάσκαλος μουσικής Γερεμπακάνης Μανώλης.

Αυτή η γιορτή ήταν μια υπενθύμιση για όλους μας, πόσο σημαντικό είναι να τιμάμε την πατρίδα μας, να διατηρούμε ζωντανή την εθνική μας ταυτότητα και να εκφράζουμε την αγάπη μας για το παρελθόν και το μέλλον μας.

εικόνα_Viber_2023-10-27_09-29-45-790 εικόνα_Viber_2023-10-27_09-29-45-946 Στιγμιότυπο 2023-10-28, 6.58.54 μμ Στιγμιότυπο 2023-10-28, 6.59.30 μμ