Επίσκεψη ομοσπονδιακών προπονητών Πετοσφαίρισης στο Δημ. Σχ. Νεοχωρούδας

Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου, το Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρούδας Θεσσαλονίκης υποδέχθηκε τους ομοσπονδιακούς προπονητές Κουτουνίδη Στέλιο, Δημήτρη Σολκίδη, και Αραμπατζή Θανάση, στο πλαίσιο εφαρμογής του αναπτυξιακού προγράμματος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης (Ε.Ο.ΠΕ). Σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς Φυσικής αγωγής του σχολείου, κυρίες Λύσσα Βασιλική και Χατζηπέτρου Βασιλική, παρουσίασαν το άθλημα της πετοσφαίρισης στους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄, Ε΄, και ΣΤ΄ τάξης.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι προπονητές εξήγησαν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της πετοσφαίρισης, παρουσίασαν τους κανόνες του παιχνιδιού και διεξήγαν κινητικές δραστηριότητες για να επιτρέψουν στα παιδιά να εξοικειωθούν με τις βασικές δεξιότητες του αθλήματος.

Στο τέλος, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και έπαιξαν στην αυλή του σχολείου σε γήπεδα που είχαν διαμορφωθεί ειδικά για αυτόν τον σκοπό.

εικόνα_Viber_2023-10-25_11-27-31-529 εικόνα_Viber_2023-10-25_11-33-30-825 εικόνα_Viber_2023-10-25_11-33-55-240εικόνα_Viber_2023-10-25_11-46-44-303

Στιγμιότυπο 2023-10-26, 8.35.48 μμ

Κάνοντας κλικ στο παρακάτω σύνδεσμο, θα μεταφερθείτε στην ιστοσελίδα της Ένωσης Πετοσφαιρικών Σωματείων Θεσσαλονίκης, όπου υπάρχει αναφορά σχετικά με την επίσκεψη στο σχολείο μας.

Ένωση Πετοσφαιρικών Σωματείων Θεσ/νίκης – Νεοχωρούδα