Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για το καλύτερο..μένοντας σπίτι.

Το ξαφνικό κλείσιμο των σχολείων μας βρήκε όλους κάπως απροετοίμαστους… και μια και οι επιστήμονες επιδημιολόγοι επιμένουν πως  θα πρέπει όλοι να παραμείνουμε σπίτι και όλοι οι πολίτες να αποφεύγουμε τις «εξόδους» και τους χώρους συγχρωτισμού… αντιλαμβάνομαι ότι αυτό είναι λίγο δύσκολο στις περισσότερες περιπτώσεις , αλλά αναγκαίο για το κοινό καλό! Επειδή όλοι μας όμως έχουμε αρκετό χρόνο για ξεκούραση μια που οι περισσότερες δραστηριότητες είναι απαγορευτικές ένας καλός τρόπος να απασχοληθούμε εποικοδομητικά αλλά και ήσυχα στο σπίτι είναι το διάβασμα! Με αυτόν τον τρόπο, αναπτύσσουμε το λεξιλόγιό μας, βοηθάμε την αναγνωστική μας ικανότητα αλλά και στην ορθογραφία. Μπορούμε να διαβάσουμε το ίδιο βιβλίο ολόκληρη η οικογένεια και να συζητήσουμε για αυτό ή να καθιερώσουμε χρόνο διαβάσματος για όλους.. «Ταξιδεύουμε» αλλά και απαγκιστρωνόμαστε από τις ηλεκτρονικές συσκευές. Φυσικά δεν είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε.. Μπορούμε να χορέψουμε, να μαγειρέψουμε, να ζωγραφίσουμε, να κάνουμε όλα αυτά που δεν προλαβαίνουμε στην πολυάσχολη καθημερινότητά μας.. Τώρα χρόνο έχουμε πολύ!!!

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για το καλύτερο..μένοντας σπίτι και όλα θα πάνε καλά!

Ας ελπίσουμε σε κανένα κρούσμα στις οικογένειες μας, κανένα κρούσμα στο σχολείο μας!

Να είμαστε καλά και να προσέχουμε τις οικογένειες μας..-Η δασκάλα του Στ1