Οι μαθητές της Ε τάξης, τιμούν την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

istockphoto-purchased2-634x510

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες) καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992,

επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑΜΕΑ.

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.
7-10% του παγκόσμιου πληθυσμού πάσχει από μια αναπηρία, γεγονός που σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχουν περισσότεροι από 500 εκατομμύρια άνθρωποι με ειδικές ανάγκες. Το 80% κατ” εκτίμηση ζει σε αναπτυσσόμενες χώρες.

Η 3η Δεκεμβρίου είναι η παγκόσμια μέρα Ατόμων με Αναπηρία,
ίσως για να θυμόμαστε ότι

Η θέληση νικά την αναπηρία.

Στην τάξη αλλά και στο γυμναστήριο αποφασίσαμε να μπούμε στη θέση κάποιων παιδιών με αναπηρία, μια ο βιωματικός τρόπος μάθησης είναι πιο αποτελεσματικός από οποιονδήποτε άλλο.

Συγκεκριμένα, στην τάξη,

Γράψαμε με το άλλο χέρι από ότι γράφουμε συνήθως.. (!!!)

IMG_3099

Φορέσαμε μαντίλι στα μάτια για να αισθανθούμε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει στην καθημερινότητα τού κάποιος που είναι τυφλός..

Ζωγραφίζω στον πίνακα με κλειστά μάτια, βίντεο 1

Στο γυμναστήριο……..

Παίξαμε βόλεϋ καθιστοί (μια και δεν είχαμε αναπηρικά καροτσάκια)

sitting volleyball video , Πάτα ΕΔΩ

Παίξαμε μπάσκετ καθιστοί (μια και δεν είχαμε αναπηρικά καροτσάκια)

sitting basketball, βιντεο, ΠΑΤΑ ΕΔΩ

Οι μαθητές μετά το σχετικό αφιέρωμα, αναφέρουν χαρακτηριστικά..

IMG_3124 IMG_3123 IMG_3121

«Σήμερα μάθαμε για τα ΑΜΕΑ , μάθαμε ότι όλοι είμαστε ίσοι και δεν πρέπει να κοροϊδεύουμε. Επίσης είδαμε ότι η ζωή τους δεν είναι εύκολη, βλέποντας βίντεο και παίζοντας παιχνίδια..»

«Πρέπει να βοηθάμε όλους τους ανθρώπους είτε είναι άτομα με ειδικές ανάγκες είτε όχι,  δεν πρέπει να κοιτάμε την αναπηρία αλλά τον άνθρωπο! όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι!»

«Ας αρχίσουμε από σήμερα τουλάχιστον να σεβόμαστε τα δικαιώματα των ατόμων αυτών στις καθημερινές μας δραστηριότητες.»