2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

2η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

με θέμα ( τα αθλητικά ιδεώδη μέσα από τα ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα)

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η 2η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού.

Στην εκδήλωση πήραν μέρος όλα τα παιδιά του σχολείου,  καθώς και… αρκετοί γονείς των παιδιών.

Την εκδήλωση την χωρίσαμε σε δυο μέρη, στο θεωρητικό όπου έγινε στο σχολείο, το πρώτο

δίωρο και στο πρακτικό,  όπου έγινε στο δημοτικό γήπεδο της Νεοχωρούδας.

Στο πρώτο δίωρο τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο με τα ολυμπιακά και παραολυμπιακά

αθλήματα.Στη  συνέχεια τα παιδιά με την συνοδεία των δασκάλων τους κατέβηκαν στο γήπεδο για

να ακολουθήσει το πρακτικό μέρος.

Πριν την έναρξη των αθλημάτων ακολούθησε η παρέλαση των μαθητών (αθλητών).

Τις αθλητικές  εκδηλώσεις άνοιξε η Α και Β τάξη με το βάδην 300μ.,στη συνέχεια η Γ΄ τάξη με 50μ ταχύτητα,ακολούθησε η Δ΄ τάξη με την σκυταλοδρομία 4×50μ. Η E΄ τάξη έτρεξε 400μ αντοχή και τα κορίτσια έκαναν επίδειξη του μπολ γκολ, άθλημα για άτομα με προβλήματα στην όραση.Ακολούθησε η έκτη τάξη με την σφαιροβολία και στο τέλος τα παιδιά της Στ΄τάξης, με την βοήθεια των γονιών,  έτρεξαν 50μ ταχύτητα για άτομα με πρόβλημα στην όραση,  όπου οι γονείς έκαναν τους συνοδούς των αθλητών.

Την εκδήλωση έκλεισαν οι γονείς με  το βάδην στα 800μ.

P1020624

Αντοχή 400 μέτρα

Σε όλη την εκδήλωση,  οι γονείς είχαν ενεργή συμμετοχή, είτε σαν κριτές ή σαν αθλητές.

P1020631

σφαιροβολία