6 ΜΑΡΤΙΟΥ: ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ-ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Μια μέρα, μια δασκάλα μιλούσε στην τάξη με τους μαθητές της για το γνωστό bullying και τους ανέθεσε να κάνουν την παρακάτω εργασία. Τους ζήτησε να πάρουν ένα κομμάτι χαρτί, να το τυλίξουν, να το γράψουν, να το μουντζουρώσουν,να το κάνουν πολύ  χάλια, αλλά να μη το σκίσουν. Μετά τους ζήτησε να ξεδιπλώσουν το χαρτί και να παρατηρήσουν πόσο χάλια το είχαν κάνει. Στη συνέχεια τους είπε να προσπαθήσουν να το ξανακάνουν όπως ήταν και να του ζητήσουν συγγνώμη. Το έκαναν, αλλά το χαρτί δεν πρόκειται να γίνει ξανά όπως ήταν, όσες φορές κι αν προσπάθησαν να το ισιώσουν και να του ζητάνε συγγνώμη. Αυτό συμβαίνει όταν ένα παιδί κακομεταχειρίζεται το άλλο. Οι πληγές που αφήνουν στο θύμα δεν φεύγουν ποτέ!!Θα πρέπει όλοι να συμβάλουμε και να προσπαθήσουμε να σταματήσει ο εκφοβισμός όσο πιο γρήγορα γίνεται!

ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ