Κάλαντα της Άνοιξης

Τα παιδιά της ΣΤ΄ του Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρούδας γέμισαν τους δρόμους του χωριού με χαρούμενες φωνές, τραγουδώντας τα Κάλαντα της Άνοιξης. Δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα γιορτινή και αισιόδοξη, σηματοδοτώντας την έλευση της άνοιξης.

εικόνα_Viber_2024-03-11_18-33-28-673

Οι κάτοικοι του χωριού υποδέχτηκαν τα παιδιά με χαρά και καμάρι. Άνοιγαν τις πόρτες τους, προσφέροντάς τους αυγά και χρήματα. Τα παιδιά, με τα πρόσωπά τους φωτεινά από χαρά, ευχαριστούσαν θερμά για την καλοσύνη και τη γενναιοδωρία

εικόνα_Viber_2024-03-11_18-33-27-687

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα χρήματα που μάζεψαν τα παιδιά θα χρησιμοποιηθούν για να ενισχύσουν την εκδρομή της τάξης στην Αθήνα. Μια εκδρομή για την οποία ανυπομονούν όλοι, καθώς θα τους δώσει την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα ιστορικά μνημεία και αξιοθέατα της πρωτεύουσας.

εικόνα_Viber_2024-03-11_18-33-27-622 εικόνα_Viber_2024-03-11_18-33-27-875

Η πρωτοβουλία των παιδιών της έκτης δημοτικού αποτελεί ένα λαμπρό παράδειγμα της ζωντάνιας και της δημιουργικότητας που διακρίνει το σχολείο της Νεοχωρούδας. Ταυτόχρονα, η θερμή ανταπόκριση των κατοίκων του χωριού δείχνει την αστείρευτη αγάπη και υποστήριξη που τυγχάνουν οι μαθητές από την τοπική κοινωνία.