12ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας

Αίτημα Φιλίας, μια εργασία για τα κοινωνικά δίκτυα

Το διαδίκτυο είναι ένας χώρος που δίνει τη δυνατότητα σε όσους το χρησιμοποιούν να συνομιλούν και να ανταλλάσσουν απόψεις. Τι γίνεται όμως όταν ο χρήστης δεν είναι ενημερωμένος σχετικά με τους κινδύνους που κρύβονται μέσα σε αυτές τις συνομιλίες; Οι μαθητές της Στ1 τάξης του Δημοτικού Σχολείο Νεοχωρούδας, στα πλαίσια του Διαπεριφερειακού θεματικού δικτύου Ασφάλεια στο διαδίκτυο πραγματοποίησαν δράσεις που αφορούσαν την έννοια της ιδιωτικότητας στην καθημερινή αλλά και στη διαδικτυακή ζωή. Συζήτησαν για τα στοιχεία που διαμορφώνουν τη διαδικτυακή ταυτότητα κάποιου, εντόπισαν τους κινδύνους από τις συνομιλίες με αγνώστους στο διαδίκτυο και στην πραγματική ζωή. Αρχικά, παρακολούθησαν βίντεο και συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας, επισκέφτηκαν ιστοσελίδες, διάβασαν φυλλάδια και άρθρα από εφημερίδες. Τέλος με σκοπό τη διάχυση των πληροφοριών που αποκόμισαν από τις δράσεις τους, δημιούργησαν αφίσες και φυλλάδια καθώς και μια τρίλεπτη ταινία με τίτλο «Αίτημα φιλίας», την οποία προώθησαν στο θεματικό δίκτυο και στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών το συνέδριο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά! Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά του σχολείου μας!!!

Εδώ θα βρείτε την παρουσίασή μας: παρουσίαση Δημ Σχ Νεοχωρούδας