Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου!

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το
1 ο , 2 ο , 3 ο και 4 ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας,

το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»,

το Ίδρυμα ΝΟΗΣΙΣ ‐ Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας,

το Σωματείο Φίλοι του Κ.Δ.Ε.Μ.Τ,

και την Οργάνωση «Ζήσε Χωρίς Εκφοβισμό»,

διοργάνωσαν κεντρική εκδήλωση στο
Συνεδριακό Κέντρο του ΝΟΗΣΙΣ, την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020,

στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας
Ασφαλούς Διαδικτύου.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση με το βιντεάκι που ετοίμασαν οι μαθητές και η δασκάλα του Στ1, στα πλαίσια του θεματικού δικτύου, με τίτλο «αίτημα φιλίας».

Το λεωφορείο για τη μετακίνηση των παιδιών από το σχολείο προς το συνεδριακό κέντρο ήταν μια ΔΩΡΕΑ του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας!!!

Την εκδήλωση χαιρέτισαν πλήθος επισήμων   και παρακολούθησαν πλήθος μαθητών από τα σχολεία του δικτύου, τόσο στην αίθουσα του Νόησις όσο και διαδικτυακά!

Παιδιά και εκπαιδευτικοί με τις δράσεις τους γνώρισαν τη χρησιμότητα του διαδικτύου στην καθημερινή μας ζωή, αλλά ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος από την υπερβολική ή τη λανθασμένη χρήση του. Σε καμία περίπτωση η διαδικτυακή ζωή δεν μπορεί να υποκαταστήσει τον πραγματικό κόσμο..

Η γνώση είναι αυτή που μπορεί να μειώσει τους κινδύνους. Η γνώση και η πρόληψη!

Γι αυτό το λόγο οι εκπαιδευτικοί προσφέρουν την πρόληψη, οχυρώνοντας τα παιδιά μας μέσα από τη γνώση!

Άλλωστε, όπως διατύπωσαν τα ίδια τα παιδιά στην εκδήλωση,,

«Το διαδίκτυο είναι όμορφο σαν τη θάλασσα…. Δε χρειάζεται να τη φοβάσαι το μόνο που χρειάζεσαι είναι να μάθεις να κολυμπάς!»

έναρξη εκδήλωσης

Αντιπεριφερειάρχης- Βούλα Πατουλίδου